Jakožto již pravidelně, pomaturitní kurz, který se intenzivně na ÚJOP Poděbrady připravuje na budoucí povolání lékařů se vypravil na exkurzi do Osvětimi. Studenti byli dlouhodobě systematicky připravováni a exkurze byla specificky namířena na roli lékařů za nacistického Německa a jejich participaci na zločinech proti lidskosti.
Již klasicky jsme vyrazili v jednu ráno od kolejí a v 8.00 jsme již procházeli branou hlavního tábora. Zde jsme měli možnost nahlédnout do bloků (2 a 3) běžně nepřístupných veřejnosti a vyslechnout si velmi podrobnou přednášku na téma lágru, prvních transportů, života běžného vězně i vězňů sonderkommanda. Prošli jsme lazaretem i plynovou komorou s krematoriem a po třech hodinách se vydali na cestu k druhému lágru – Březince.
Zde jsme opět měli velmi privilegovanou prohlídku s možností nahlédnout, krom jiného, do jediného zachovalého baráku bývalého Terezínského tábora, který se od ostatních velmi lišil tím, že vězni neprošli selekcí typickou pro transporty v roce 1943 a tento byl ubytován celý a to včetně dětí, starých a bezmocných lidí a těhotných žen. Všech více než 3700 okupantů bylo vyhlazeno v plynových komorách 9. března 1944 po více jak půl roce v táboře.
Studenti se postavili na místa bývalých otevřených jam používaných k pálení těl maďarských židů v létě 1944 a prohlédli si ruiny všech krematorií a to včetně krematoria II., kde měl pitevnu Dr. Joseph Mengele. “Sauna” jim poskytla představu iniciace vězňů poslaných vpravo (život) a prošli se cestu k ženské části tábora, lazaretu, ruinám bývalého baráku, kde prováděl sterilizační pokusy na lidech Dr. Horst Schumann za pomoci rentgenového záření a před přesunem do bloku 10 i Dr. Carl Clauberg a k zázrakem zachovalé budově, kde byly rukou lékařů vražděny ženy a děti fenolovou injekcí do srdce.
Celý den nám střídavě mrholilo a pršelo. Na otevřeném prostoru Březinky nás navíc
pronásledoval velmi silný vítr, což autenticky dokreslovalo bídnost a hanebnost tohoto místa.
Text a fotografie: Marika Constable