Exkurze na zámek Loučeň

První prosincový týden studenti ze tříd E1, E2, PP5, PP6 navštívili zámek Loučeň. Zámek byl vánočně vyzdoben, a také celá prohlídka se točila kolem adventní doby na zámku. Studenti tak byli seznámeni s různými druhy výzdoby vánočních stromků, některé místnosti byly provoněny vůní Vánoc, v jiných mohli slyšet hudbu připomínající vánoční čas, a dokonce si mohli zahrát na klavír, na kterém hrál při své návštěvě zámku Bedřich Smetana.
Po prohlídce studenti chvíli vymrzli v zámecké zahradě, kde byly k vidění malé i velké labyrinty. Protože nikdo nezabloudil, mohli jsme se všichni s radostí vrátit do vyhřátého autobusu.

Excursion to the Loučeň Castle, 7.12.2018

At the beginning of December, the students of E1, E2, PP5 and PP6 classes visited the Loučeň Castle.

The castle was decorated for Christmas and all the tour was devoted to advent time throughout history. Students learned about many different kinds of Christmas tree decoration, some rooms smelled like typical aroma of Christmas and the other rooms offered Christmas time music. The students could also try playing the piano which was played by Bedřich Smetana when he visited the castle. 

After the tour the students went for a little bit freezy walk to the castle garden where they could admire large or tiny labyrinths.

Because no one got lost there luckily, all of us could return to pleasant warmth of our bus and enjoy the way back to Poděbrady.


Students of E1, E2, PP5 and PP6